Про нас | Послуги порталу | Замовлення | Ваші відгуки | Наші ціни
JeyBud.com.ua

Перший будівельний інформаційний портал

JeyBud.com.ua

Знаєш як - збудуєш

e-mail: info@JeyBud.com.ua

 

Електропроводка в житловому приміщенні

Прокладання електропроводки в заміському будинку або міській квартирі – справа дуже відповідальна і вимагає високого професіоналізму. Навіть один погано затягнутий контакт може надалі стати причиною пожежі, а невірно приєднаний дріт здатний важко травмувати господарів будинку або привести до пошкодження дорогої техніки.

Зайнятися проблемами електропостачання варто було б ще до того, як буде придбана ділянка під будівництво, оскільки відомі випадки, коли вартість підведення електрокабеля в багато разів перевищувала вартість землі. Електрика під час будівельних робіт буде необхідна вже при виконанні нульового циклу – для підключення бетономішалки, зварювального апарату, «болгарки» при бетонних фундаментних роботах. Для цього серед порожньої ділянки ставлять стовп і тимчасовий електрощит. Після завершення будівництва здати в експлуатацію внутрішню приховану електропроводку краще ще до виконання обробних робіт – до укладання стяжки, але після зведення внутрішніх перегородок.

Все починається з проекту

Навіть заміну електролампочки потрібно виконувати усвідомлено – виходячи з її номінала і призначення. При глобальному ремонті проект просто необхідний, причому виконаний відповідно до всіх сучасних вимог. Складність проекту визначається розмірами вашої квартири і тим, яке навантаження ви плануєте використовувати. Втім, це стосується будь-яких видів інженерних мереж.

Тут потрібно розділити формально обов'язкові і необов'язкові речі. Проекти електро- і газопостачання виконують організації, що ліцензіюють, краще місцеві (вони ж його і погоджують). Їм і варто довірити підведення електрики від стовпа до будинку, а також підведення газу до приладів, витяжку котельної, заземлення. Все решта – розводка електрики по будинку, опалювання, каналізація – на ваш розсуд. Але при цьому потрібно дотримуватись будівельних норм. Основним документом, що містить ці норми по відношенню до електрики, є «Правила пристрою електроустановок» (ППЕ). Документ цей сухуватий і важкий для розуміння, проте електрики його дуже поважають. Будь-яка професійна суперечка між ними включає з'ясування, що на цю тему сказано в ППЕ останньої редакції.

Виконання робіт, пов'язаних з підключенням електрики, краще довірити професійній компанії, оформивши відповідний договір. Фірма забезпечить якість, оформлення гарантії на електромонтажні роботи і сервісне обслуговування. Критерій вибору підрядчика такий же, як і будь-якого іншого бізнес-партнера: стан і якість офісу, час існування компанії на ринку, рекомендації, раніше виконані об'єкти і т.д. Але якість, як відомо, коштує гроші. Висококласні майстри, що використовують європейські комплектуючі, можуть попросити за свої послуги до 30 євро за 1 кв. м площі.

По ескізах замовника

Щоб відрізнити гірке від солоного, не потрібно бути шеф-повара. Щоб зібрати дані для електропроекту, клієнтові не потрібно бути професіоналом в електриуі, навпаки – саме клієнта ніхто не може замінити в справі розуміння його потреб. Тому почніть ремонт проводки з складання ескізів, намалюйте на листі паперу плани приміщень, прикиньте – де і як повинні стояти розетки і вимикачі, щоб ними було зручно користуватися, визначте зони місцевого і загального освітлення і т.д. На основі цих ескізів електрикам буде простіше вибрати необхідне устаткування, скласти електричні схеми монтажу, намітити траси прокладки кабелю, розташування розгалужувальних коробок.

Електрофурнітура без проблем

У будинку, де є маленькі діти, обов'язкова установка розеток з шторками. Висота розташування розеток і вимикачів в нашій країні не регламентується, ставити їх можна так, як вам зручно. Втім, особливо експериментувати не варто. На думку фахівців, в житлових кімнатах розетки доцільно встановлювати на висоті 30 см від підлоги, а на кухні – трохи вище столешні: на висоті 95 см. Вимикачі рекомендується розміщувати на висоті 85–90 см від підлоги, біля входу, з боку притвору дверей. Відстань від розетки до труб опалювання не нормується, інша справа – газові труби. До них повинно бути мінімум 50 см. Інакше – витік, іскра, вибух.

Кухні особливо багаті електроустаткуванням, там слід передбачати три–чотири розетки.

Електрична реставрація

З часом старіє і починає тріскатися ізоляція проводів, стають крихкими алюмінієві жили. Тому заміна старої проводки потрібна навіть там, де не планувалося проводити глобальний ремонт. Роботи ці відносно прості, і їх можна виконати самостійно. З інструменту, ймовірно, буде потрібно штроборіз, «болгарка», перфоратор, бажано – технічний пилосос. З матеріалів – двожильні кабелі (1,5 кв. мм) і трижильні – перетином 2,5 кв. мм (довжина дроту розраховується на підставі проекту, як вказано вище; необхідний запас – 10–20%), разгалужувальні коробки і клеми, нові вимикачі і розетки (краще якісні, щоб після декількох маніпуляцій з підключенням вилки гнізда не розширилися всередині і не перестали забезпечувати нормальний контакт). Необхідність закупівлі лічильника, розподільного щитка, автоматів і УЗО визначається спільно з електриком.

Далі потрібно зробити «времянки» (підключивши їх через автомати), знеструмити і демонтувати стару проводку і, помолившись, починати встановлювати нову. Якщо хочете надставити дріт (особливо, алюміній – міддю), ставте розподільну коробку. Старі дроти в каналі перетягнути особливих проблем не складе, якщо ж вони десь під штукатуркою, то знайти їх складно. Втім, деякі простодушні електрики вважають розшук старих каналів і штроб дуже головоломною справою і, не здригнувшись, штробять нові. Кладуть туди дріт без жодних труб – залишається зашпакльовувати і готово. Але цей нехитрий метод не позбавлений недоліків. Все-таки краще намалювати план або залишити замітки, де йде проводка і вмонтовані коробки. Не створюйте майбутніх проблем, вмонтовуйте кабель в трубах, каналах, плінтусах. Так і пожежобезпека зросте, і цвях можна вбити потім не побоюючись.

З'єднання проводів – найважливіша частина схеми. Хоча в житті майже всі мережі житлового сектора зібрані в скручування, це неприпустима халтура, «по науці» так сполучати дроти неприпустимо, і особливо – «домашньому майстрові». Для надійних з'єднань є готові пружинні ковпачки для скручувань, що забезпечують і контакт, і ізоляцію, тільки використовуйте не капронові, вони при нагріві погано скрученого контакту плавляться. Але кращим способом з'єднання проводів залишається класичне паяння контакту; воно займає більше часу, але надійне (особливо якщо видаляти кислоту, що залишилася).

А в багатоповерхівці?

Як правило, в багатоповерхових будинках зараз використовується прихована проводка, інші варіанти дуже неестетичні. Якщо в кімнатах передбачена обшивка з гіпсокартона і є підвісні стелі, проблем не виникне – там ховають все що завгодно. У решті випадків доведеться класти труби в штробу або стяжку, шукати готові внутрішні канали в панелях.

На щастя, штроба в цеглі, газобетоні, гіпсоліті, штукатурці ріжется без проблем. Набагато складніше працювати в бетонних будинках. Бетон – настільки тверда субстанція, що простіше знайти готові канали. Огляньте отвори під розетки і вмикачі, як йдуть старі дроти, чи не видно труб, простукайте стіну убік і по вертикалі від цих отворів. Якщо отвори гладкі і литі, то це означає, що «дірка» не саморобна, за проектом від неї йде канал або лита штроба. Ці канали повинні бути прямі, а в місці передбачуваного повороту шукайте коробку, що замазана, або закрита жерстянкою і заштукатурені отвори. Можливо, дроти від розеток йдуть в цементну стяжку підлоги, а в підлозі укладені по прямій. До люстр дроти повинні йти в порожнечах перекриттів, хоча буває, що дріт укладений в стяжці підлоги вашого сусіда зверху.

Іноді для виявлення прихованої проводки використовують спеціальні прилади, але ті, які добре це роблять, коштують дуже дорого, а дешеві пристрої або погано виявляють, або зовсім не те.

Необхідно знати, що штроблення – робота дуже і дуже запорошена. Потрібний хороший респіратор, захисні окуляри, пилосос. Необхідно пам'ятати і про небезпеку ослаблення плит і перекриттів; не слід робити великих штроб, пиляти товстих віток арматури і саму плиту перекриття зверху (у зоні стискуючої напруги). Не повторюйте старих помилок, візьміть перетин нових труб під кабелі із запасом, кінці труб повинні бути відкриті в раззгалужуючі коробки, кожна труба повинна мати мінімум кутів і поворотів. Замість гладких труб можна узяти гофру з пластика і спочатку в неї протягнути джгути проводів, а вже потім саму гофру укласти в штробу.

Слабким струмам – окремий кабель

Класти кабелі слабкострумових мереж (телефон, радіо, антена, комп'ютерні мережі, відеоспостереження і т. д.) в ту ж трубу, що і силові кабелі, небажано – виникають наведення, є ризик замкнути ці дроти і спалити апаратуру, подавши на антенне введення 220 В. До того ж, слабкострумові мережі доводиться переробляти набагато частіше – мимоволі доводиться «апгрейтити» системи, техніка-то модернізується. Щоб розв'язати їх з силовими, досить розташувати ці кабелі в окремі, паралельні трубки, на відстані в 10 см. Збільшення трудовитрат зовсім незначне в порівнянні з перевагами. У всьому іншому вести слаботочку можна точно так, як і низьковольтну проводку, по тих же нормативах.


За матеріалами сайта library.stroit.ru

 


Архів рубрики

 

© Jey Corporation, 2006-2020 Відвідування Курси валют Прогноз погоди
Думка редакції може не збігатися з точкою зору авторів та дописувачів статтей.
Редакція не несе відповідальності за достовірність інформації, наведеної в нередакційних та рекламних матеріалах. При використанні матеріалів сайту, гіперпосилання на JeyBud.com.ua обов'язкове!
© 2006. E-mail редакції - info@JeyBud.com.ua
веб-дизайн, веб-програмування: Анатоль Кукула
Корисні посилання: Error: Cache dir: Permission denied!
Error: Can't open cache file!
Error: Can't write cache!


Украина онлайн  Квартира.com
Курси валют
Курси валют
Курси валют
Головна сторінка | Технології та матеріали | Будівництво і архітектура | Дизайн, декорування | Нерухомість: купівля, продаж
Дошка безкоштовних оголошень | Про нас | Послуги порталу | Замовлення | Ваші відгуки